F24 series remote control system have 80 channels in its frequency range. Even in situation where many sets of remote control are used in the same time, working channel can be easily chose without interfering with other signals and hundred-percent safe and reliable. It can easily adapt to complicated and harsh industrial environments such as extra-high/low temperature, dusty, strong vibration,greasy,heavy humidity, etc.
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 210 × 162 × 107mm |
| Weight | 1220g |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Receiver power supply | VL:24~48V ±10% AC/DC VH:110~380V ±10% AC/DC |
| Rated power | ≤5W |
| Status display | Safety mechanism signal indicator light |
| Antenna | Extraposition |
| Output | ≤24 Channel relay |
| Relay capacity | 8A/250V AC |
| Output interface | 1.5m Cable |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |

Copy product links
Long by picture save/share

