F24-60 is designed with strong safety features. It has more than 4.3 billion unique safety code,automatic frequency tracking and locking and failure self-diagnosis, etc. Stop button is automatic. When components such as switches, joysticks, or relays are in fault,The system stops working till it is fixed.
F24-60 has extraordinary communication design-simultaneous encoding and decoding transmission, interference elimination, error detection and correction, and frequncy resettable manually.
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 320 × 253 × 107mm |
| Weight | 2020g |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Receiver power supply | VL:24~48V ±10% AC/DC VH:110~380V ±10% AC/DC |
| Rated power | ≤5W |
| Status display | Safety mechanism signal indicator light |
| Antenna | Extraposition |
| Output | ≤40 Channel relay |
| Relay capacity | 8A/250V AC |
| Output interface | 2m Cable |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |

Copy product links
Long by picture save/share

