PLL Narrowband wireless communication protocol
With the design of narrowband,it can greatly reduced the noise interference of the receiver.
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 210 × 162 × 107mm |
| Weight | 1500g |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Receiver power supply | VL:24~48V ±10% AC/DC VH:110~380V ±10% AC/DC |
| Frequency range | UHF:433MHz Narrow band |
| Receiver sensitivity | -110dBm |
| Output contactor capacity | 8A sealed relay output (with AC 250V/10A relays, 10A fuse) |
| Safety code | 32 bits(4.3 billion) |
| Antenna | Extraposition |
| Output interface | 1.5m Cable |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |

Copy product links
Long by picture save/share

