◼︎ Sound and light alarm
◼︎ 10 buttons,STOP
◼︎ Up to 16 control contacts
◼︎ With battery voltage warning device, the power supply is cut of during low power
◼︎ Program the button function by computer interface
◼︎ Narrow channel setting makes stabilized signal output and strong anti-interference capability
◼︎ Control distance:20/60//120/140/160m
Safety features
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 186 × 61 × 51mm |
| Weight | 280g (Without batteries) |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Control distance | 20/60/120/140/160 Options |
| Frequency range | UHF:433MHz Narrow band |
| Transmitter power | ≤10dBm |
| Safety code | 32 bits (4.3 billion) |
| Operation | Double speed pushbutton |
| No. of pushbuttons | ≤ 10 |
| Work Power | 6.0V(4*AA batteries) |
| Work currency | ≤30mA |
| Stay on currency | ≤0.5mA |
| Status | LED |
| Antenna | Extraposition |
| EMS | Mushroom-head rotating emergency stop button |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |
■ One Transmitter (with hanging belt)
■ One dust bag
■ One receiver
■ Receiver is with 1.5m cable
■ Battery: 4*AA
■ One receiver antenna
■ Operation and maintenance manual

Copy product links
Long by picture save/share

