◼︎ 7 operation buttons (4 Double-speed buttons + 2 Single-speed buttons + 1 START)
◼︎ 1 standard mushroom-head rotating emergency stop button
◼︎ 11 control contactors
◼︎ Program the button function by computer interface
◼︎ Up/down, east/west,south/north can be programmed to interlock or non-interlock.The start key can be programmed to start,toggle switch,normal or other functions.
Safety features
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 156 × 61 × 51mm |
| Weight | 255g (Without batteries) |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Control distance | ≥80 m |
| Communication | Real time communication(RF-E433-HP22) |
| Freqencey/Interval | 420~450MHz/200k |
| Transmit power | ≤10mW |
| Operation | Double speed+Single speed pushbutton |
| No. of pushbuttons | ≤ 7 |
| Work Power | 3.0V(2*AA batteries) |
| Work currency | ≤30mA |
| Stay on currency | ≤0.5mA |
| Status | LED |
| Antenna | Extraposition |
| EMS | Mushroom-head rotating emergency stop button |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |
■ One Transmitter (with hanging belt)
■ One dust bag
■ One receiver
■ Receiver is with 1.5m cable
■ Battery: 2*AA
■ One receiver antenna
■ Operation and maintenance manual

Copy product links
Long by picture save/share

