447MHz narrowband design, strong anti-interference
With the design of narrowband,it can greatly reduced the noise interference of the receiver.
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 210 × 162 × 107mm |
| Weight | 1248g |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Receiver power supply | VL:24~48V ±10% AC/DC VH:110~380V ±10% AC/DC |
| Frequency range | UHF:447MHz Narrow band |
| Receiver sensitivity | -110dBm |
| Output contactor capacity | 10A sealed relay output |
| Safety code | 32 bits(4.3 billion) |
| Antenna | Extraposition |
| Output interface | 1.5m Cable |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |

Copy product links
Long by picture save/share

