Each system has a dedicated testing circuit. Before the system start, the transmitting system test all switch contacts and receiving system test relays. Only both procedures are passed, then whole system start working.
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 88 × 92 × 62mm |
| Weight | 290g |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Receiver power supply | VL:24~48V ±10% AC/DC VH:110~380V ±10% AC/DC |
| Rated power | ≤5W |
| Status display | Safety mechanism signal indicator light |
| Antenna | Extraposition |
| Output | ≤4 Channel relay |
| Relay capacity | 8A/250V AC |
| Output interface | 1.5m Cable |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |

Copy product links
Long by picture save/share

