◼︎ Explosion-proof: CT4
◼︎ 9 operation buttons (8 Double-speed buttons+ 1 START)
◼︎ 1 standard mushroom-head rotating emergency stop button
◼︎ 15 control contactors
◼︎ Program the button function by computer interface
◼︎ Up/down, east/west,south/north, 1/2 can be programmed to interlock or non-interlock.The start key can be programmed to start,toggle switch,normal or other functions.
Safety features
EF24 is new series explosion-proof radio remote control based on F24 series, strictly complies with explosion-proof criterion GB3638.1 and GB3836.4,and has passed EXiBII CT4 intrinsic safety certification, can operate safely in the chemical and petrochemical industries, mining and other flammable,explosive and hazardous environments.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 186 × 61 × 51mm |
| Weight | 280g (Without batteries) |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Control distance | ≥80 m |
| Communication | Real time communication(RF-E433-HP22) |
| Freqencey/Interval | 420~450MHz/200k |
| Transmit power | ≤10mW |
| Operation | Double speed pushbutton |
| No. of pushbuttons | ≤ 9 |
| Work Power | 6.0V(4*AA batteries) |
| Work currency | ≤30mA |
| Stay on currency | ≤0.5mA |
| Status | LED |
| Antenna | Extraposition |
| EMS | Mushroom-head rotating emergency stop button |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |
■ One Transmitter (with hanging belt)
■ One dust bag
■ One receiver
■ Receiver is with 1.5m cable
■ Battery: 4*AA
■ One receiver antenna
■ Operation and maintenance manual

Copy product links
Long by picture save/share

