◼︎ Explosion-proof: CT4
◼︎ 6 buttons, 4 three-position or two-position rotating switch, stop,start,spared button.
◼︎ 2 five-step joysticks with 10 million times of mechanical life and non-contact switchavoids faults
◼︎ Up to 40 control contacts
◼︎ Program the button function by computer interface
◼︎ The start button can be programmed to start, toggle or normal,etc
◼︎ Spare buttons No.1-No.4 can be programmed to normal,toggle, interlock and switch and other functions
◼︎ Installed with prop
Safety features
EF24 is new series explosion-proof radio remote control based on F24 series, strictly complies with explosion-proof criterion GB3638.1 and GB3836.4,and has passed EXiBII CT4 intrinsic safety certification, can operate safely in the chemical and petrochemical industries, mining and other flammable,explosive and hazardous environments.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 210 × 152 × 128mm |
| Weight | 980g (Without batteries) |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Control distance | ≥300 m |
| Communication | Real time communication(RF-E433-HP22) |
| Freqencey/Interval | 420~450MHz/200k |
| Transmit power | ≤10mW |
| Operation | joystick |
| No. of pushbuttons | ≤ 6 |
| Work Power | 6.0V(4*AA batteries) |
| Work currency | ≤30mA |
| Stay on currency | ≤0.5mA |
| Status | LED |
| Antenna | Extraposition |
| EMS | Mushroom-head rotating emergency stop button |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |
■ One transmitter(with waist belt)
■ One receiver
■ Receiver is with 2m cable
■ Battery: 4*AA
■ One receive antenna
■ One battery box
■ Operation and maintenance manual

Copy product links
Long by picture save/share

