◼︎ Multiple control system, control up to 4 receivers respectively or simultaneously
◼︎ 12 buttons, Stop(Double steps are available)
◼︎ Up to 24 control contacts
◼︎ With battery voltage warning device, the power supply is cut off during low power
◼︎ Safety key switch is to prevent from unauthorized user
Safety features
Each radio remote control system functions in all manner of operational conditions equipped with their own unique identity code (ID-code).This means that only the correct control unit can activate and control its matching receiver (crane/machine) for maximum safety. The system is with FCC and CE certificates.
Product technical specifications
| Material | High strength engineering plastics |
| Size | 156 × 61 × 51mm 186 × 61 × 51m |
| Weight | 265g (Without batteries) 280g (Without batteries) |
| Temperature | 20℃~65℃ |
| Humidity | ≤97%RH |
| Control distance | Up to 120m |
| Frequency range | UHF: 430~450MHz |
| Transmitter power | ≤10dBm |
| Safety code | 32 bits (4.3 billion) |
| Operation | Double steps are available |
| No. of pushbuttons | ≤ 12 |
| Work Power | 6.0V(4*AA batteries) |
| Work currency | ≤30mA |
| Stay on currency | ≤0.5mA |
| Status | LED |
| Antenna | Extraposition |
| EMS | Mushroom-head rotating emergency stop button |
| Protection grade | IP65 |
| Safety standard | JB/T8437-2015 EN ISO 13849 |
■ One Transmitter (with hanging belt)
■ One dust bag
■ One receiver
■ Receiver is with 1.5m cable
■ Battery: 4*AA
■ One receiver antenna
■ Operation and maintenance manual

Copy product links
Long by picture save/share

